Skórka jabłka może pomóc cukrzykom

data dodania: 04-03-2013

Z badań amerykańskich naukowców wynika, że skórka jabłka, zawierająca kwas ursolowy, chroni przed atrofią mięśni. Ponadto kwas ten zmniejsza poziom tłuszczu, cukru i cholesterolu we krwi.

Kwas ursolowy występuje w wielu roślinach, ale jego duże ilości można znaleźć zwłaszcza w skórce od jabłka. Badacze z Uniwersytetu Stanowego Iowa przeprowadzili doświadczenie na myszach. Te, którym zaaplikowano kwas ursolowy, rozwinęły większe i silniejsze mięśnie w porównaniu do tych gryzoni, których karmiono inaczej. Były też smuklejsze i we krwi miały niższy poziom glukozy, cholesterolu i szkodliwych tłuszczów zwanych trójglicerydami. Naukowcy twierdzą, że kwas ursolowy może być wykorzystany jako środek przeciwdziałający zanikowi mięśni, a być może również zaburzeniom metabolizmu, takim jak cukrzyca. Niewykluczone, że związek ten stanie się podstawowym elementem terapii dla ludzi dbających o swoją sylwetkę.

ZOBACZ TAKŻE

Biotechnologia a cukrzyca

Biotechnologia może pomóc w walce z cukrzycą. Inżynierowie z Georgia Tech i lekarze z Emory University przy użyciu specjalnych hydrożeli wyleczyli bowiem myszy cierpiące na cukrzycę typu 1.

czytaj więcej »

Pierworodni a cukrzyca

Pismo „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” informuje, że kolejność narodzin może mieć wpływ na zdrowie dzieci. Okazuje się, że pierworodni są bardziej narażeni na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze niż młodsze rodzeństwo.

czytaj więcej »

Szkodliwy „light”

Jak wynika z najnowszych badań, napoje typu „light” wcale nie są lepsze od innych napojów. Może mieć o związek z zawartością słodzików.

czytaj więcej »

Zrzuć kilogramy i popraw pamięć!

Spadek wagi o kilka kilogramów u otyłych kobiet prowadzi do lepszego funkcjonowania pamięci epizodycznej.

czytaj więcej »
 

NAJPOPULARNIEJSZE

Dietetyczny dekalog

Przedstawiamy 10 produktów, które powinieneś włączyć do swojej diety cukrzycowej.

czytaj więcej »

Diabetyk w szkole – porady eksperta

Wrzesień to czas szkolnych debiutów, które wywołują dreszczyk emocji zarówno u świeżo upieczonych uczniów, jak i u ich rodziców. Jeśli jednak edukacyjną przygodę rozpoczyna diabetyk, radość i ekscytacja zwykle mieszają się z troską i niepokojem. Czy cukrzyca zda egzamin w szkole?

czytaj więcej »

Cukrzyca pod rękę z depresją?

Na temat związków cukrzycy z depresją i zaburzeniami seksualnymi rozmawiamy z profesorem Zbigniewem Lwem Starowiczem. Ze względu na specyfikę cukrzycy i jej powikłań, diabetycy są narażeni na występowania zaburzeń seksualnych, np. impotencji erekcyjnej. Czy mając taki problem powinni udać się prosto do seksuologa?

czytaj więcej »